Dylemat

Późny debiut

W ostatnich latach bardzo głośno zrobiło się o niejakiej B.A. Paris, brytyjskiej powieściopisarce, która zapoczątkowała w Polsce modę na czytanie książek z gatunku domestic thriller. Chociaż wcześniej o autorce nie słyszał prawie nikt, mimo późnego debiutu (pierwszą książkę wydała dopiero po pięćdziesiątce),  utwory B.A. Paris szybko stały się jednymi z najchętniej czytanych nie tylko w Europie, ale także na świecie. Ponowny los może spotkać najnowsze działo pisarki, czyli “Dylemat”. Kolejna tajemnicza, pełna intryg i niedopowiedzeń historia, już w pierwszym tygodniu po premierze sprzedała się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Dlaczego czytelnicy tak chętnie postawili na “Dylemat“?

Fabuła powieści

Bohaterkami powieści B.A. Paris zazwyczaj są kobiety w średnim wieku, które z jakiegoś powodu są nieszczęśliwe. Powody ich niedoli mogą być bardzo różne – niektóre z nich tkwią w toksycznych, pełnych przemocy i okrucieństwa związkach, inne przeżyły przed laty straszną tragedię, która odcisnęła się piętnem na całym ich późniejszym życiu. W ten schemat wpisuje się dobrze główna bohaterka powieści “Dylemat“. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy Lizzie postanawia wyprawić swoje czterdzieste urodziny. Kobieta bardzo źle przeżywa fakt, że się starzeje, dlatego chce, by jej impreza urodzinowa była bardziej spektakularna niż niejedno wesele czy przyjęcie zaręczynowe. Chociaż może się wydawać, że wszyscy goście i sama gospodyni bawią się przewybornie, w rzeczywistości główna bohaterka w ciągu całej imprezy jest niezwykle spięta. Lizzie zorganizowała bowiem całą tę farsę tylko po to, by po zakończeniu zabawy przekazać swojemu mężowi pewien sekret dotyczący ich nieobecnej córki, Marnie. Niestety, “Dylemat” pokazuje, że nie wszystko zawsze idzie w życiu tak, jak się to zaplanowało. Mąż Lizzie, Adam, postanawia bowiem w tajemnicy sprowadzić Marnie do domu, by zrobić żonie niespodziankę. Powoduje to, że główna bohaterka książki “Dylemat” zastanawia się, czy wyjawić Adamowi skrywane przez lata informacje…

Dla kogo jest “Dylemat”?

Część krytyków i recenzentów uważa, że powieści B.A. Paris tworzone są przede wszystkim dla kobiet w średnim wieku i przedstawiciel żadnej innej grupy nie może czerpać przyjemności z ich czytania. Nic bardziej mylnego! Po “Dylemat” mogą i powinni sięgnąć:

  • wszyscy miłośnicy thrillerów 
  • osoby, które lubią książki z elementami powieści psychologicznych
  • fani powieści obyczajowych, kontekst społeczny został bowiem przez B.A. Paris bardzo dobrze oddany.
Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com